Vijesti

(Slavonija) Pokreta Božjeg Milosrđa na Ovčari, na području župe Levanjska Varoš organizirala hodočašće u Krakowo.a

Duhovni centar Pokreta Božjeg Milosrđa na Ovčari koji se nalazi u slavoniji , na području župe Levanjska Varoš, organizirali su hodočašć u Krakowo.a


Duhovni centar Pokreta Božjeg Milosrđa u Ovčari, na području župe Levanjska Varoš, podignut je na još jednu višu razinu! Naime, u to nadbiskupijsko svetište Božjeg Milosrđa, prvog i jedinog u Hrvatskoj, stigla je relikvija svete Faustine Kowalske, poljske redovnice koju je sam Isus nadahnuo da svijetu približi i navijesti Božju ljubav i da izmoli Božje milosrđe za cijeli svijet.

Riječ je o relikviji – komadiću svetičine kosti, pohranjene u pozlaćeni relikvijar koji će biti izložen na čašćenje i štovanje svim vjernicima i hodočasnicima u svetištu na Ovčari. Relikviju je osobno preuzeo upravitelj hrvatskog Svetišta i duhovnik Pokreta Božjeg Milosrđa u našoj Domovini, vlč. Miro Tomas, u nedjelju, 22. rujna u Svetištu Božjeg Milosrđa u poljskome gradu Krakowu, a predala ju mu je s. Norberta Ruchala OLM, u ime Časne Majke poglavarice Družbe sestara Gospe od Milosrđa. Primopredaji relikvije osobno je svjedočilo 60-ak hodočasnika iz naše Nadbiskupije. Važno je naglasiti: kako bi se došlo do tako iznimno vrijedne relikvije nekoga sveca, bilo je potrebno pokrenuti proces na najvišoj razini mjesne Crkve. Suglasnost za zamolbu vlč. Tomasa poljskoj provinciji Družbe sestara Gospe od Milosrđa, dao je osobno nadbiskup mons. Đuro Hranić, a u konačnici zamolbi je udovoljeno i s najviše razine poljske provincije Družbe.

U Svetište Božjeg Milosrđa u Poljsku hodočastilo i 10-ak Brođana

 

Primopredaja relikvije svete Faustine hrvatskome svetištu bila je primarna nakana hodočašća u Poljsku koje je vlč. Tomas organizirao za sve zainteresirane vjernike, štovatelje i širitelje Božjega Milosrđa. Njih 60-ak iz župa osječkih, đakovačkog, slavonskobrodskog, vinkovačkog, baranjskog, vukovarskog i otočkog dekanata posjetilo je Svetište i baziliku Božjeg Milosrđa u Krakowu, te samostansku crkvu u kojoj se čuvaju posmrtni ostaci svete Faustine ali i originalna slika Milosrdnog Isusa. Ta čudotvorna slika koju je sam Isus osobno zahtijevao da se naslika po napucima sv. Faustine i raširi po cijelom svijetu, prikazuje milosrdnog Isusa iz čijeg srca izlaze zrake u vidu krvi i vode i izlijevaju se na cijeli svijet. Sam Isus je obećao štovateljima ove slike i ove pobožnosti: “Obećavam da se duša koja bude štovala ovu sliku ne će izgubiti. I obećavam joj već ovdje na zemlji pobjedu nad neprijateljima, a osobito u času smrti.”


U jednoj od kapelica Bazilike vlč. Miro Tomas predvodio je misno slavlje uz koncelebraciju trojice subraće svećenika – vlč. Ante Šiška, župnika u Vođincima, vlč. Damira Stanića, župnika u Piškorevcima i fra Ante Tomasa, gvardijana samostana na Plehanu kod Dervente (Bosanska Posavina).U prigodnoj homiliji vlč. Miro Tomas je istaknuo kako smo u življenju svoje vjere pozvani na – Pet P. „To su prije svega Pouzdanje u Isusa, potom Poslušnost, Poniznost, Pobožnost i na koncu, ali ništa manje važno Požrtvovnost. Kad na sve to budemo spremni i kad sve to istinski živimo – onda se možemo nazivati pravim vjernicima. Bez pouzdanja u Božju ljubav, ne možemo ju ni iskusiti“, kazao je duhovnik Tomas.

Hodočasnici iz naše Nadbiskupije imali su prigodu posjetiti i poljsko nacionalno marijansko svetište Gospe Jasnogorske u gradu Czestochowi, jednom od najpoznatijih poljskih svetišta u kojega godišnje hodočaste deseci milijuna vjernika iz cijeloga svijeta. Ondje je u katedralnoj srednjovjekovnoj kapeli Srca Isusova za naše hodočasnike misno slavlje predvodio fra Ante Tomas. Inače, svetište Gospe Jasnogorske nalazi se na brdu Jasna Gora, unutar grada Częstochowe, koji broji oko 230 tisuća stanovnika. Predmet štovanja je crna slika Blažene Djevice Marije koja se nalazi u crkvi Rođenja Marijina unutar pavlinskog samostana koja je 1906. proglašena bazilikom. Crkva je građena u 15. st., a u 17. i 18. st. je uređena u baroknom stilu. Glavni oltar Uznesenja Marijina datira iz 1728. godine.

Za naše je hodočasnike organiziran i razgled vjerskih, povijesnih i kulturnih znamenitosti grada Krakowa uz stručnoga vodiča na hrvatskom jeziku, a imali su prigodu posjetiti i Wadowice, rodni grad svetoga pape Ivana Pavla II, njegovu rodnu kuću i baroknu baziliku Prikazanja Blažene Djevice Marije u kojoj je kršten Karol Woytila i u kojoj se nalazi relikvija njegove krvi.

Wadowice – rodni grad svetog pape Ivana Pavla II. Središnjim gradskim trgom koji nosi papino ime, dominiraju bazilika Prikazanja Blažene Djevice Marije (u kojoj je papa kršten) i pokraj bazilike rodna kuća Karola Wojtyłe. Inače, grad Wadowice nalazi se u južnoj Poljskoj na rijeci Skawi, u istočnom dijelu Šleskog podnožja (Malopoljsko vojvodstvo). Broji 20-ak tisuća stanovnika, a godišnje ga kao značajno odredište kulturnog i vjerskoga turizma posjećuje gotovo pola milijuna ljudi.

Krakow je grad od gotovo milijun stanovnika, na jugu Poljske, s bogatom i burnom poviješću, drugi po veličini u zemlji, a nekad i glavni grad, sveučilišno, kulturno, povijesno i gospodarsko središte, pravi je primjer arhitekture i sklada. Gotovo savršeno čist i uredan. Kraljevski dvorac Wawel ostavlja bez daha, a glavni gradski trg Rynek Glowny, navodno je najveći europski srednjovjekovni trg (4 hektara). Zbilja veličanstven. Na njemu je znamenita gotička Bazilika sv. Marije, ali i druge crkve kao što su crkva sv. Vojtjeha i crkva sv. Barbare. Cijeli trg je okružen kućama u nizu (kamienice) i bogatijim rezidencijama, a u sredini je jedna od najvećih znamenitosti trga, renesansna cehovska građevina Sukiennice s brojnim trgovinama i Nacionalnom umjetničkom galerijom na katu. Trgom dominira toranj bivše gradske vijećnice (Wieża ratuszowa). Najvažnije gradske znamenitosti, kao što su katedrala i kraljevski dvorac, smještene su upravo na brdu Wawel. Katedrala sv. Stanislava i Vaclava se smatra poljskim nacionalnim svetištem i u njoj su pokopani poljski kraljevi i mnogi ugledni Poljaci. Dvorac je sagradio kralj Kazimir III. Veliki u gotičkom stilu i ima vrlo važnu ulogu u poljskoj povijesti.

braća Krešimir i Domagoj Jakumetović

 

“Isuse, u Tebe se izdamo”

Posljednjega dana trodnevnog hodočašća zahvalno misno slavlje uz čašćenje relikvije svete Faustine u kapeli Svih svetih bazilike Božjega Milosrđa u Krakowu predvodio je vlč. Ante Šiško i u prigodnoj homiliji pozvao vjernike na vjernost Isusu i Majci Mariji, ali i bližnjima s kojima dijelimo svakodnevicu.  Na povratku u Domovinu, nastala je i pjesma ‘Isuse, u Tebe se uzdamo’, za koju su riječi i prvotnu glazbu napisali braća Krešimir i Domagoj Jakumetović iz Vukovara i koja je predložena za himnu Svetišta Božjeg Milosrđa na Ovčari.
ISUSE, U TEBE SE UZDAMO!
Na brežuljak maleni
došli smo ti, Isuse!
Čast i hvalu podati
Milosrđu tvome!
Uzdignimo srca svoja
i molitve naše glas!
Tebi, Kriste Milosrdni,
čast i hvala nek’ je sva! 
Krv i voda potekli su
iz Presvetog Srca Tvog!
Živi izvor milosrđa
na cijeli svijet se izlio!
Uzdignimo srca svoja
i molitve naše glas!
Tebi, Kriste Milosrdni,
čast i hvala nek’ je sva!
Milosrđa teku rijeke
s proplanka Ovčare!
Milosrdne zrake svete!
Blagoslov tvoj, Isuse!
Uzdignimo srca svoja
i molitve naše glas!
Tebi, Kriste Milosrdni,
čast i hvala nek’ je sva! 
Po sestri Faustini Ti si
Milosrđu svom nas pozvao!
Isuse, o, Isuse,
U Tebe se uzdamo!
Na brežuljku malenome!
U prostranstvu beskrajnom!
Čast i hvalu podajmo
Milosrdnom Kralju svom!

A,  kako je najavio vlč. Tomas, prvi koji će imati mogućnost upoznati relikviju svete Faustine Kowalske bit će vjernici u Slavonskom Brodu i to za vrijeme duhovne obnove koja će biti u Pastoralnom centru župe Gospe Brze Pomoći od 23 do 25. listopada.

Pogledajte Galeriju slika:

[rl_gallery id=”57993″]

Izvor: brodportal.hr

Povezani članci

Učitavam....

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da je to vama u redu, ali možete odustati ako želite. U redu Pročitaj više

Također pročitajte
Dom hrvatskih hodočasnika u Rimu pruža mogućnost volontiranja osobama koje…