Evanđeoski izvještaji donose dva različita teksta ove molitve. Evanđelje po Luki (11: 2-4) ima nešto sažetiji tekst koji započinje riječima “Oče, sveti se ime tvoje”, dok Evanđelje po Mateju (6: 9-13) donosi duži tekst, koji se koristi i u liturgiji Crkve, a započinje riječima “Oče naš, koji jesi na nebesima”.
Dok molimo ovu molitvu trebamo biti ozbiljni i polako izgovarati riječ te molitve kako bi Dobrilo do neba. Molite iz srca i polako izgovaraj te riječi.
Kod Luke, Isusa njegovi učenici traže da ih nauči moliti, nakon što su i njega vidjeli kako moli. Nakon što ih je poučio ovoj molitvi, Isus nastavlja govoriti o tome kako moraju imati povjerenja u Boga koji uvijek čuje njihove prošnje. Kod Mateja,
“Oče naš” dio je Govora na gori i to onog njegovog dijela koji se neposredno tiče milostinje, molitve i posta. Sva ova tri čina čovjek mora vršiti u skrovitosti, a ne iz želje da ga drugi vide i pohvale. Dajući nam
“Oče naš” u današnjem evanđelju, Gospodin nam daje obrazac za molitvu.
On nas“uči moliti”.
Dakle, iako su riječi Oče naš dragocjene, također je važno pogledati temeljnu strukturu sadržanu u molitvi. Postoji pet osnovnih disciplina koje se podučavaju u Oče naš, i one čine neku vrstu obrasca ili strukture za molitvu.
Ovdje koristim Matejevu verziju molitve samo zato što je većini ljudi poznatija, ali svi osnovni elementi su isti bez obzira na verziju.
Povežite se Oče naš koji jesi na nebesima : Ne molimo se samo “božanstvu” ili “Božanstvu”. Molimo se Ocu našem, koji nas ljubi, koji nas brine i koji je poslao svog jedinog Sina da za nas umre i spasi nas. Kada Isus živi svoj život u nama i njegov Duh prebiva u nama, počinjemo doživljavati Boga kao svog Abbu, našeg Oca.
Raduj se Sveti se ime tvoje : Naš molitveni život trebao bi sadržavati puno radosnih slavljenja. Uzmite psalam hvale i molite ga s radošću. Uzmite Gloria mise i molite je s guštom!
Radujte se u Bogu; hvalite ime njegovo. “Za to smo stvoreni. Bog nas je stvorio da bismo… mogli živjeti na njegovu hvalu i slavu” (Efežanima 1,12).
Primiti Dođi kraljevstvo tvoje, budi volja tvoja, kako na nebu tako i na zemlji : U središtu ove molbe je otvorenost Božjoj volji, njegovoj pouci, njegovom planu za nas i za ovaj svijet. Kada Isus živi u nama, gladni smo Božje riječi i nastojimo upoznati njegovu volju i učiniti je djelotvornom u našem životu.
Zahtjev Kruh naš svagdanji daj nam danas: Zagovorna je molitva u srcu kršćanskog života. Neka “kruh” bude simbol svih naših potreba. Iskoristite svaku priliku da molite za druge. Kada gledate vijesti ili čitate novine, molite vijesti. Velik dio vijesti sadrži osobe za koje trebamo moliti: žrtve zločina, katastrofe ili rata; nezaposleni; beskućnik; i napaćeni.
Mnogi su zatvoreni u grijehu, lošem ponašanju, korupciji, zbunjenosti i pogrešnim prioritetima. Mnogi su daleko od sakramenata i više ne traže svoj euharistijski kruh, koji je Krist. Moliti; moliti; moliti.
Pokaj se I oprosti nam duge naše, kao što i mi opraštamo dužnicima svojim, i ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla . Trebamo oslobođenje od vlastitih grijeha i također od dubokih struktura grijeha u ovom svijetu. Bitan element našeg duhovnog života je da prepoznamo grijehe i duboke porive grijeha u vlastitom životu kako bismo mogli moliti oslobođenje od njih kao i milost.
Zatim, također, moramo moliti za milost iskazivanja milosrđa prema drugima kako bismo prekinuli krug nasilja i osvete koji nastavlja umnažati grijeh. Ovdje je dakle struktura za našu molitvu i duhovni život, sadržana u Oče naš. Isus nas uči moliti i daje nam osnovnu strukturu za molitvu.
Neki bi ovo mogli koristiti kao stvarnu strukturu za svakodnevnu molitvu; ako će provesti 25 minuta moleći se, oni potroše oko pet minuta na svaki aspekt. Drugi mogu koristiti ovu strukturu kao sveobuhvatnu referencu za svoj duhovni život općenito, pokušavajući odražavati te discipline u svom cjelokupnom molitvenom životu.